نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

عوامل موثر بر سختی شبکه

عوامل موثر بر سختی شبکه

عوامل موثر بر سختی شبکه Mining Difficulty

ارتباط مستقیم با ماینر ها

عوامل موثر بر سختی شبکه یا Mining Difficulty متغیری است، با هدفی که در شبکه میانگین زمان ایجاد یک بلاک ثابت بماند. در همه ی ارزهای دیجیتالی که توانایی استخراج شدن دارند، وجود این قابلیت در برابر کاهش و یا افزایش تعداد ماینرهای این ارز ها ضروری است.

نه به مرکز گرایی

یکی از مهم ترین ویژگی ها واصلی ترین ویژگی هایی که ارزهای دیجیتالی را محبوب کرده، بهره وری از بلاک چین های عمومی است.

شبکه غیر مرکز

دلیل اصلی استفاده از بلاک چین های عمومی این است که برنامه های آنها کاملا واضح و شفاف بوده و هر فرد یا کسی می تواند بدون اجازه گرفتن از مرکز، شخص و یا نهادی به راحتی به این شبکه وارد شده و از آن استفاده کند.

 برای مثال برای وارد شدن به شبکه هر ارز دیجیتالی، نیازی به اجازه از شخص و یا مرکزی نیست، وفقط باید بلاک چین را دانلود و فول نود آن را اجرا کرد. 

سیستم پاو POW

البته به این نکته باید اشاره کرد که عملیات ماینینگ ارز های دیجیتال به صورت آزادانه توسط هر شخص و یا هر گروهی قابل اجرا است.

 اصطلاحات کاربردی و مهم ارز دیجیتال که هر ترید باید بداند

اما باید به این توجه داشت، که اساس کار ارزهای دیجیتال که از ماینینگ استفاده می کنند، حل کردن یا به اصطلاح حدس زدن مساله ای به نام هش هر بلاک است. با حل کردن یا حدس زدن هش هر بلاک، تراکنش هایی که در هر بلاک ها قرار می گیرد، تایید می شوند. 

هش هر بلاک

هش هر بلاک، یکی از اساسی ترین و مهم ترین بخش هایی است که در تمام ارزها وجود دارد که حاصل حل کردن یا حدس زدن تابعی به نام تابع هش است.

این تابع از نوعی است که به صورت یک طرفه در ارزهای دیجیتال اطلاعات و یا همان تراکنش های اشخاص را دریافت کرده و خروجی خود را تحت عباراتی عددی با طول و حجم های ثابت ایجاد می کند. یکی از ویژگی های مهم تابع هش، عدم رسیدن به اطلاعات اولیه از طریق داشتن خروجی این اطلاعات است.

مفهوم اصلی سختی شبکه یا Mining Difficulty

سختی شبکه هر ارزی در یک بازه زمانی شخصی برای ارزها تغییر می‌کند تا زمان پیدا شدن هر بلاک به طور میانگین ثابت باقی بماند.

مثلا برای ارز اتریوم اگر میانگین زمان سختی شبکه ی آن 25 دقیقه باشد اگر هر اتفاقی بیوفتد سیستم تلاش می کند تا سختی شبکه را روی همین 25 دقیقه نگهدارد

به ظور مثال اگر ریگ های بیشتری وارد شبکه اتریوم شود حدس‌هایی که درباره هش هر بلاک زده می‌شود نیز افزایش پیدا می‌کند. به دنبال افزایش تعداد حدس‌ها، احتمال پیدا شدن و ایجاد شدن هر بلاک در زمانی کمتر از زمان اختصاصی سختی شبکه ی هر ارز هم بیشتر می‌شود.

عامل مهم و کنترل کننده برای ماینر

از عوامل موثر بر سختی شبکه میتوان گفت, اگر سختی شبکه وجود نداشته باشد عامل کنترل ‌کننده‌ای در شبکه وجود نخواهد داشت تا جلوی ماینرها یا ریگ ها را از ایجاد بلاک در هر دقیقه، ثانیه وحتی دهم و صدم ثانیه بگیرد و آن‌ها را وادار به ایجاد بلاک در زمان حدودی شخصی هر ارز کند.

گفته شد که سختی شبکه ی هر ارز در بازه زمانی شخصی خود (مثلا بیتکوین هر دو هفته یک بار)، تغییر می‌کند. اما اگر تعداد ماینرها در این مدت زمان افزایش یا کاهش پیدا کند و این تعداد بلاک زودتر از موعد مشخص شده و یا دیرتر حل شوند، در این صورت سختی شبکه باید خود را با تعداد ماینرها مطابقت دهد و زمان سختی شبکه را به میزان میانگین آن برگرداند.

نمودار سختی شبکه

نمودار سختی شبکه اتریوم
سختی شبکه اتریوم

مفهوم این اطلاعات نمودارهای سختی شبکه ی ارزها و عدد هایی که در آن به کار رفته است، بیانگر نسبتی است که مثلا استخراج اتریوم نسبت به هفته یا هفته های گذشته یا مثلا روزهایی که اتریوم تازه شروع به کار کرده بوده است، چقدر دشوارتر شده است.

سختی شبکه چگونه میانگین زمان ایجاد بلاک هر ارز را کنترل می کند ؟

با توجه به اینکه از ابتدای ایجاد ارز های دیجیتالی تا کنون ماینر ها و ریگ های بسیار زیادی وارد شبکه شده اند سختی شبکه یا دیفیکالتی نیز بیشتر ساز و کاری دارد که به افزایش سختی ایجاد و حل هر بلاک می پردازد به این صورت که، ماینرها و ریگ ها تلاش می‌کنند تا با حدس زدن اعداد تصادفی، به هش‌هایی کمتر از هش هدف یا به اصطلاح Target Hash دست یابند.

با سخت‌تر شدن استخراج توسط سختی شبکه، هش هدف نیز همین طور کمتر و کمتر می‌شود. البته این کار با اضافه شدن صفرهای بیشتر به ابتدای Target Hash انجام می‌شود. به طور مثال برای ارز بیتکوین هش های بلاک های جدید نسبت به بلاک های چند سال گذشته صفر های بیشتری در ابتدای خود دارند.

جمع بندی کلی و سرانگشتی

پس به طور کلی و به عنوان نتیجه برای عامل های سختی شبکه میتوان گفت , اگر ماینر های یک شبکه (کارگر) افزایش یابند سختی شبکه هم افزایش میابد .

و این برای کنترل شبکه است

اگر سوالی دارید حتما کامنت کنید

نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

آموزش استخراج ارز دیجیتال چیا وهارد دیسک مناسب برای استخراج آن

همانطور که در مقاله قبلی(رمزارز چیا چیست و نحوه استخراج آن چگونه است؟) توضیح کامل ارز چیا داده شد، در این مقاله قصد داریم به طور تخصصی راجب استخراج این ارز و موارد لیست شده در زیر توضیح دهیم پس با ما همراه باشید.

 • استخر های استخراج ارز دیجیتال چیا Xch
 • اصطلاح فنی رمز ارز چیا
 • زمان مورد انتظار برای استخراج
 • تجهیزات مورد نیاز برای استخراج چیا
 • کدام هارد دیسک برای استخراج رمز ارز چیا مناسب است ؟
 • آموزش نصب بلاک چین چیا Xch در ویندوز
 • آموزش ماینینگ ارز چیا Xch با ویندوز(ساخت پلات)
 • آمورش ویدئویی استخر ارز چیا و روش ماینینگ

استخر های استخراج ارز دیجیتال چیا XCH:

استخر های استخراج ارز دیجیتال چیا Xch

در حال حاضر برای استخراج این ارز استخر های زیادی وجود ندارد. در ادامه به معرفی دو استخراستخراج این ارز می پردازیم .

استخر H Pool:

این استخر چینی یکی از نخستین فارمینگ های ارز چیا به شمار می رود.

استخر Uupool:

این استخر نیز اخیرا امکان استخراج ارز چیا برای کاربران مورد علاقه به این ارز را فراهم نموده است.

اصطلاح فنی رمز ارز چیا:

در شبکه‌ی چیا کوین به فرآیند تشکیل فایل‌های پلات، پلاتینگ گفته می‌شود. در فرآیند پلاتینگ مجموعه‌ای از اطلاعات‌ دارای توابع هش حاصل از الگوریتم رمزنگاری ایجاد می‌شوند و بعد در فرآیند ماینینگ از هش‌های ایجاد شده برای مقایسه‌ی برآورده شدن شرایط استخراج بلاک بعدی استفاده می‌شود. در حالتی که شرایط برآورده شود، در واقع بلاک بعدی شبکه‌ی چیا کوین استخراج شده و فارمرها(ماینرهای شبکه‌ی چیا) پاداشی برابر با ۵ XCH دریافت خواهند کرد.

زمان مورد انتظار برای استخراج ارز چیا:

نحوه استخراج رمز ارز چیا

اگر قبلاً تنها کمی در ارزهای دیجیتال دیگر سرک کشیده باشد، باید بدانید که چیا با همه ی آنها فرق می کند.شباهت این فرآیند با کشاورزی در دنیای واقعی یکی است. برای مثال اگر قصد کشاورزی در یک زمین را داشته باشید، ابتدا باید آن زمین را پاکسازی کنید ( در فرآیند استخراج ابتدا باید هر گونه فایلی که بر روی دستگاه ذخیره سازی خود دارید را پاک کنید) . سپس زمین را شخم بزنید و دانه پاشی کنید ( یک پلات برای چیا آماده کنید). خوب اینجاست که دیگر باید منتظر بنشینید تا محصول شما رشد کند و به بار بنشیند.البته در رابطه با چیا خیلی طول میکشد تا بلاک های چیای شما تولید بشوند.

کمبود استخرهای فارمینگ چیا هم‌اکنون یکی از چالش‌های فارمرهای این پروژه‌ی رمزارزی محسوب می‌شود. در حقیقت با فرض ثابت ماندن شرایط، استخراج چیا با یک ترابایت فضای ذخیره‌سازی در مقابل ۱۹۰۷ پتابایت(فضای ذخیره‌سازی کنونی اختصاص داده شده به شبکه‌ی چیا) به ۱۹۵ روز زمان نیاز دارد. بر همین اساس، کاربران بر اساس داده‌های شبکه در زمان نگارش مقاله و برای استخراج یک بلاک در دوره‌ی منطقی یک الی دو ماهه به ۵۰-۱۰۰ ترابایت فضای خالی نیاز دارند.

تجهیزات مورد نیاز برای استخراج رمز ارز چیا:

تجهیزات مورد نیاز برای استخراج چیا:

همانطور که گفتیم استخراج چیا فرآیندی زمانبر خواهد بود. بهترین راهکا ر فراهم کردن یک SSD  حجم بالا و سریع است. اینکه بخواهید یک SSD مصرف کننده کوچک با حجم 512 گیگا بایت داشته باشید اصلاً ایده خوبی نیست.

هر پلات 101.4 گیگابایتی رسماً به 350 گیگابایت حافظه موقت نیاز دارد. و سرعت متوسط نوشتن در طول روند پلات بندی متفاوت است و گاهی اوقات به بیش از 100 مگابایت در ثانیه می رسد. اما یک بار دیگر می تواند آنقدر کاهش پیدا کند تا به حوالی صفر هم برسد. وقتی این سرعت افت می کند، معمولاً به معنای استفاده بیشتر از محاسبات و حافظه است. به علاوه، پلات بندی به 4 گیگابایت حافظه نیاز دارد. بنابراین باز هم حافظه های با ظرفیت بالا برای این روند مناسب تر هستند.

در مورد SSD های سریع ، تنها عامل منفی احتمالاً ظرفیت ذخیره سازی خواهد بود. اگر ما از 350 گیگا بایت فضای ذخیره سازی موقتی استفاده کنیم، یعنی یک SSD 2 ترابایتی میتواند حداکثر تا 5 پلات همزمان را اداره کند. اگر شما قصد دارید تعداد پلات های بیشتری را اجرا کنید، به یک SSD با ظرفیت بالاتر یا چندین SSD نیاز خواهید داشت. کامپیوتر شما بابت ساخت هر پلات به 4 گیگا بایت حافظه و 2 رشته CPU نیاز دارد .

در نتیجه : برای استخراج این ارز دیجیتال با یک پردازنده گرافیکی معمولی و یک RAM چهار گیگابایتی کار شما انجام می شود ولی مهمترین موضوع برای استخراج چیا ( هارد دیسک قدرتمند ) می باشد.

کدام هارد دیسک برای استخراج رمز ارز چیا مناسب است ؟

برای استخراج رمز ارز چیا نیاز به هارد دیسک با ظرفیت بالا داریم. و یکی از بهترین‌های هارد دیسک برای استخراج ارز دیجیتال چیا، هارد دیسک SEGATE EXOS STORAGE می باشد. هارد دیسک سری EXOS به طور ویژه برای استخراج ارز دیجیتال چیا و استفاده در مصارف تجاری، شرکت‌ها و دیتاسنترها طراحی شده‌ که دوتا از سری های معروف آن، سری X و سری E هستند.

هارد دیسک SEGATE EXOS STORAGE

در دسته محصولات سری Exos X، هارددیسک‌های Exos X12 و Exos X10 را با ظرفیتی تا ۱۴ ترابایت و سرعت انتقال اطلاعات تا ۲۶۱ مگابایت بر ثانیه طراحی شده . این دسته از درایوهای اینترپرایز در واقع جدیدترین فناوری‌ها را در کنار بهره‌وری بالا در مصرف انرژی و بیشترین تراکم ظرفیت دارد.

در دسته محصولات سری Exos E، محصولاتی با گسترده‌ترین مجموعه قابلیت‌ها را در اختیار دارید. مدل‌هایی نظیر Exos 7E2, Exos 7E8, Exos 5E8, Exos 15E900, Exos 10e2400 و بالاخره Exos 7E2000 با توانایی انتقال داده‌ها تا سرعت ۳۱۵ مگابایت بر ثانیه، در این دسته جا می‌گیرند.

آموزش نصب بلاک چین چیا XCH در ویندوز:

در این مرحله باید نرم افزار متناسب با سیستم خود را با مراجعه به سایت چیا (Chia.Net) دانلود و نصب کنید. بعد از اجرای برنامه‌ی نصب شده در فایروال مجوز دسترسی به شبکه‌ی اینترنت را تایید کنید.

پس از باز شدن نرم افزار شما صفحه زیر را مشاهده خواهید کرد، در این قسمت با کلیک بر روی CREATE A NIEW PRIVATE KEY یک کیف پول ارز چیا برای شما ایجاد می شود .

Setup

در این مرحله 24 کلمه بازیابی به شما نمایش داده می شود، می بایست این 24 کلمه را به ترتیب یادداشت و در مکانی امن نگهداری کنید. در ادامه با کلیک بر روی گزینه NEXT به مرحله بعدی بروید.(دقت داشته باشید عبارات بازیابی نقش کلید خصوصی را ایفاء می‌کنند و در صورت از دست رفتن و یا گم شدن آن امکان بازیابی وجود نخواهد داشت)

code

پس ار آن نرم افزار از شما در مورد نحوه استخراج ارز چیا با کامپیوترWindows Defender Firewall درخواست دسترسی می‌کند و شما گزینه Allow Access را انتخاب کنید.سپس به سربرگ Full Node بروید همانطور که در عکس زیر مشاهده می کنید . ابتدایی ترین کاری که در نرم افزار چیا انجام می دهد همگام سازی است صبر کنید تا تمامی تغییرات اخیر شبکه را اجرا کند.همگام سازی ممکن است 2 ساعت طول بکشد.

Full Node

وقتی که همگام سازی صورت می گیرد ، دو عدد 1344 و47773 تغییر می کنند و در پایان همگام سازی Status شما به حالت Synched در می آید.(به تصویر زیر دقت کنید)

Synched

آموزش ماینیننگ ارز چیا XCH با ویندوز:

برای ماینینگ چیا به چند پلات نیاز دارید. فارمینگ ارز چیا از دو مرحله تشکیل شده است . در مرحله اول شما یکسری پلات ایجاد می کنید و سپس شمبه استخراج پلات های ایجاد شده بپردازید

برای ساخت پلات مانند تصویر زیر به سربرگ Plots بروید . بر روی گزینه سبزرنگ ADD APLOT کلیک نمایید بدین شکل شما می‌توانید هر تعداد پلاتی که نیاز دارید را بسازید.

Plots

بعد در اولین قسمت از پنجره‌ی نمایش داده شده اندازه‌ی هر پلات را تعیین کنید. در کنار اندازه‌ی هر پلات فضای ذخیره‌سازی موقت مورد نیاز برای ساختن آن هم درج شده است. در قسمت دوم اندازه پلات‌ها را بر طبق فضای ذخیره‌سازی که در اختیار دارید تعیین کنید.

در قدم سوم فولدر موقت و در قدم چهارم فولدر آخر را مشخص کنید(توصیه می‌شود که فولدر موقت بری روی اس.س.دی و فولدر آخر بر روی دیسک سخت انتخاب شود).

استخر ارز چیا و روش ماینینگ:

نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

اصطلاحات کاربردی و مهم ارز دیجیتال که هر ترید باید بداند

اصطلاحات رمز ارزها

اصطلاحات ترید ارزدیجیتال یا هر بازار مالی دیگری متنوع است. در این مطلب، با کاربردی ترین و مهم‌ترین اصطلاحات معامله‌گری که باید در هنگام ترید ارزهای دیجیتال بدانید آشنا می‌شوید که این موارد به شرح زیر است:

 • فومو (FOMO)
 • فاد (FUD)
 • هودل (HODL)
 • بودل (BUIDL)
 • بازگشت سرمایه (RIO)
 • سقف تاریخی (ATH)
 • کف تاریخی (ATH)
 • ارزیابی بایسته DD
 • گاوی BULL،خرسی BEAR
 • نهنگ WHALE
 • نهنگ خرسی BEARWHALE
 • نگهداری غیرمنطقی BAGHODLER

اولین اصطلاح ترید ارز دیجیتال فومو:

ترس از دست دادن

ترس از دست‌دادن (Fear Of Missing Out) یا فومو (FOMO): به هنگام ترید ارز دیجیتال استفاده می‌شود و احساسی است که تریدرها هنگام ترس ازدست‌دادن فرصت سود به آن‌ها دست می‌دهد. در این حالت، یک معامله‌گر و سرمایه‌گذار خوب می‌داند که روند کنونی بازار همیشگی نخواهد بود. در شرایط صعود یا سقوط شدید بازار، قوانین معمول بازارها می‌تواند تغییر کند. وقتی هیجانات بر بازار غلبه می‌کند، بسیاری از تریدرها ممکن است از FOMO خارج شوند.

این می‌تواند به حرکت‌های گسترده در هر دو جهت منجر شود. همچنین ممکن است بسیاری از معامله‌گران را در دام بیندازد.

دومین اصطلاح در لیست اصطلاحات ترید ارز دیجیتال فاد (FUD):

عدم اطمینان و تردید (Fear, Uncertainly and Doubt) یا به‌اختصار FUD: فاد درحالی‌که منحصراً یک اصطلاح در ترید ارزهای دیجیتال نیست، اغلب در زمینه بازارهای مالی مورداستفاده قرار می‌گیرد. FUD یک استراتژی است که هدف آن بی‌اعتبار کردن یک شرکت، محصول یا پروژه خاص با انتشار اطلاعات غلط در مورد آن است. هدف از این کار، القاء ترس و به‌دست‌آوردن شرایط مناسب است. این مسئله می‌تواند یک مزیت رقابتی، تاکتیکی یا سودآوری از کاهش قیمت سهام ناشی از اخبار مخرب بالقوه باشد.

اصطلاح ترید FUD در فضای ترید ارزهای دیجیتال مانند بیت‌کوین و اتریوم کاملاً رایج است. در بسیاری از موارد، اطلاعات نادرست یا حداقل گمراه‌کننده به نظر می‌رسد اما بااین‌حال، در برخی موارد درست است. همیشه بهتر است که به‌عنوان یک تریدر سعی کنید همهٔ وجوه بحث را در نظر بگیرید. فکرکردن در مورد انگیزه به اشتراک‌گذاری یک نظر توسط افراد، برخی مواقع می‌تواند راهنمای مفیدی برای قضاوت باشد.

هودل (HODL):

hodel

اصطلاح نگهداری یا هودل (HODL) که از غلط املایی کلمه Hold گرفته شده است. این اصطلاح در اصل معادل استراتژی خرید و نگهداری ارز دیجیتال است.

در سال ۲۰۱۳ هنگام سقوط نسبتا بزرگ بیت کوین، در انجمن جهانی «بیت کوین تاک» در حالی که سرمایه گذاران نا امید مشغول بحث درباره نگه داری یا فروش بیت کوین هایشان بودند، کاربری با نام مستعار GameKyuubi، پستی با عنوان I AM HODLING (من نگه می‌دارم) درج می‌کند. او به جای I AM HOLDING، اشتباها I AM HODLING را نوشته بود.

هادلینگ (HODLing) به نگه‌داشتن سرمایه‌گذاری‌ها علی‌رغم افت قیمت اشاره دارد و معمولاً در مورد تریدر‌هایی استفاده می‌شود که در ترید کوتاه‌مدت مهارت ندارند و می‌خواهند از تغییرات قیمت سود زیادی کسب کنند. همچنین ممکن است برای سرمایه‌گذارانی که اعتقاد زیادی به یک رمزارز خاص دارند و قصد دارند سرمایه‌گذاری خود را برای مدت طولانی‌تری حفظ کنند، استفاده شود.

چهارمین اصطلاح در لیست اصطلاحات ترید ارز دیجیتال بودل (BUIDL):

BUIDL

اصطلاح BUIDL: این اصطلاح، فعالین صنعت رمزارزها را توصیف می‌کند که بدون توجه به نوسانات قیمت به کار خود ادامه می‌دهند.

بر اساس طرز فکر BUIDL، ارزهای دیجیتال برای سفته‌بازی به وجود نیامده‌اند، بلکه فناوری مفید نوینی بوده و این دسته از افراد در فکر آوردن این فناوری بین عموم جامعه هستند. این طرز فکر منجر به تمرکز بر فعالیت‌‌های این حوزه و ساختن زیرساخت‌هایی می‌شود که ممکن است در آینده به میلیاردها نفر به‌خوبی خدمت کند.

BUIDLerها این‌گونه متصور هستند که تیم‌هایی که با ذهنیت طولانی‌مدت به تلاش خود ادامه می‌دهند، در بلندمدت عملکرد خوبی خواهند داشت.

بازگشت سرمایه (RIO):

اصطلاح بازگشت سرمایه (Return of Investment) یا به‌اختصار ROI : شاخصی برای سنجش عملکرد سرمایه‌گذاری است. ROI بازده سرمایه‌گذاری را نسبت به هزینه سرمایه‌گذاری اولیه اندازه‌گیری می‌کند. استفاده از این شاخص، اقدامی مناسب برای مقایسه عملکرد سرمایه‌گذاری‌های مختلف است.

فرمول حساب کردن آن در زیر آمده است:

ROI = مقدار فعلی – هزینه اصلی / هزینه اصلی

ROI به‌خودی‌خود معیار نهایی نیست، اما ابزاری مفید برای اندازه‌گیری عملکرد سرمایه‌گذاری‌های شماست. محاسبه میزان سرمایه‌گذاری و توجه به آن هنگام تفکر در مورد بازده سرمایه‌گذاری بسیار مهم است.

ششمین اصطلاح در لیست اصطلاحات ترید ارز دیجیتال (ATH):

ATH

اصطلاح بالاترین قیمت در همه زمان‌ها یا اصطلاحاً سقف تاریخی (All Time High): بالاترین قیمت ثبت شده یک دارایی است.

یکی از جنبه‌های جذاب داراییی که به بالاترین سطح خود رسیده، این است که تقریباً همه دارندگان آن سود کرده‌اند. اگر آن دارایی قبل از آن در روند نزولی بلندمدت بوده باشد، بسیاری از معامله‌گران احتمالاً تمایل دارند که با رسیدن به موقعیت صعودی، از بازار خارج شوند. بااین‌حال، اگر دارایی از ATH خود بالاتر برود، دیگر فروشنده‌ای باقی نمی‌ماند که منتظر خروج از بازار باشد. به همین دلیل است که برخی از موارد شکست ATH را “شکست آسمان آبی” می‌نامند، زیرا لزوماً هیچ منطقه مقاومت آشکاری در پیش نیست.

شکست ATH اغلب با افزایش حجم معاملات همراه است. زیرا معامله‌گران روزانه نیز ممکن است با سفارشات بازار از فرصت استفاده کنند تا سریع‌تر سود برده و با قیمت بالاتر بفروشند.

هفتمین اصطلاح در لیست اصطلاحات ترید ارز دیجیتال (ATL):

اصطلاح ATL کمترین قیمت در تمام زمان‌ها : نقطه مقابل ATH است. شکستن ATL ممکن است به اثری مشابه هنگام شکستن بالاترین حد خود منجر شود، اما در جهت مخالف. شکست محدوده حمایتی ATL می‌تواند منجر به یک حرکت شدید رو به پایین شود.

خرید در چنین مواقعی برای تریدر بسیار خطرناک است. بسیاری از تریدرها منتظر تغییر روند و تأیید آن توسط یک میانگین متحرک مهم یا یک اندیکاتور دیگر می‌شوند تا حتی وارد یک پوزیشن بلندمدت شوند. البته امکان دارد آن‌ها در شرایطی گیر کنند که قیمت پایین و پایین‌تر می‌رود.

ارزیابی بایسته DD:

اصطلاح DD مخفف کلمه Due Diligence به معنی ارزیابی بایسته یکی دیگر از اصطلاحات ترید رمزارزها که تا حدودی به DYOR مربوط می‌شود، بدین منظور که انتظار می‌رود شخص قبل از توافق با طرف دیگر، تحقیق و دقت کافی داشته باشد.

هنگامی‌که سرمایه‌گذاران در جستجوی موقعیت‌های سرمایه‌گذاری بالقوه هستند، لازم است که با دقت نظر تحقیقات خود را در مورد پروژه انجام دهند تا اطمینان حاصل کنند که می‌توانند تمام ریسک‌ها را در نظر بگیرند.

در غیر این صورت، آن‌ها کنترل تصمیمات ترید خود را کنترل نخواهند کرد و ممکن است در نهایت انتخاب اشتباهی انجام دهند.

بازار گاوی (BULL) و خرسی (BEAR):

BULL،BEAR

Bull: این اصطلاح از اشخاص فعال در وال استریت گرفته شده است. از واژه گاو در حوزه اقتصاد برای بیان موارد صعودی و افزایشی یک دارایی استفاده می‌شود. مثلا بازار گاوی به معنای بازار صعودی و رو به بالا است.

Bear: این اصطلاح برعکس گاوی است. واژه خرس در حوزه اقتصاد برای بیان موارد نزولی و کاهشی یک دارایی استفاده می‌شود. مثلا بازار خرسی به معنای بازار نزولی و رو به پایین است.

دهمین اصطلاح در لیست اصطلاحات ترید ارز دیجیتال نهنگ WHALE:

این واژه در میان قماربازان کاربرد داشته است. نهنگ ها معامله گران سرمایه داری هستند که روی آینده یک ارز دیجیتال خوش‌ بین و مبالغ سنگینی روی آن ها سرمایه گذاری می‌کنند. به آن ها نهنگ های گاوی (صعودی) نیز می‌گویند.

نهنگ خرسی BEARWHALE:

نهنگ خرسی BEARWHALE

نهنگ های خرسی معامله گران سرمایه داری هستند که مقدار زیادی از دارایی خود را می‌فروشند و باعث یک کاهش قیمت در بازار می‌شوند.

آخرین اصطلاح در لیست اصطلاحات ترید ارز دیجیتال نگهداری غیرمنطقی BAGHODLER:

به سرمایه گذار و مخصوصا معامله گری که در نگهداری غیرمنطقی یک دارایی پافشاری می‌کند، اصطلاحا bag-holder یا از دیدگاه طنز BAGHODLER می‌گویند.

منبع: Binance.vision

نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

رمزارز چیا چیست و نحوه استخراج آن چگونه است؟

چیا

تاریخچه رمزارز چیا :

 ارز چیا توسط برام‌کوهن (Bram Cohen) خالق بیت‌تورنت (BitTorent) در سال ۲۰۱۷ پایه‌گذاری شده است.این بلاک‌چین یک شبکه جهانی و منبع باز و غیرمتمرکز از رایانه‌ها است. از یک رمز ارز پایه بومی به نام chia یا XCH استفاده می‌کند.

این بلاک‌چین قصد دارد شبکه تسویه‌حساب رمزنگاری کارآمدتر از بیت‌کوین یا اتریوم داشته باشد. طبق توضیح توسعه دهندگان شبکهChia استفاده از ارزهای دیجیتال، باید آسان‌تر از پول، از دست‌دادن آن سخت‌تر و سرقت آن تقریباً غیرممکن باشد.

سایر ارزهای دیجیتال از منابع کامپیوتر مانند : کارت گرافیک، RAM وCPUاستفاده می‌کنند. از آن جا که موضوع مصرف انرژی و تغییرات زیست‌محیطی بیش از پیش در خصوص استخراج رمزارزها مطرح است، استخراج چیا Chia با هدف کاهش مصرف برق و انرژی توسط هارد دیسک انجام می‌شود.

هارد SDD

چرا به چیا ارز دیجیتال سبز یا دوستدار محیط‌زیست می‌گویند؟لوگو چیا

جالب است بدانید که نام چیا از نوعی دانه خوراکی بهره برده است و علت آن صرفه جویی بسیار بالا در انرژی است.همانطور که گفته شد این رمزارز آنچنان از پردازنده گرافیکی و CPU کار نمیکشد. فقط نیاز به چندین ترابایت فضا دارد. به همین علت رنگ لوگوی این ارز دیجیتال سبز است. همچنین چیا در وب سایتش خود را طرفدار محیط زیست اعلام کرده است.

نحوه استخراج ارزچیا

عده کثیری از کاربران با ورود به این حوزه با مشکلاتی از قبیل گرانی پردازنده‌های قوی و یا کارت گرافیک مواجه می‌شوند اما ارز دیجیتال چیا تمام این معادلات را برهم زده است. همانطور که گفته شد استخراج ارز چیتا با هارددیسک انجام می‌شود. این عملیات به‌جای فرایند ماینینگ که بر مبنای مصرف انرژی است توسط “فارمینگ” انجام می‌گیرد. که محوریت اصلی آن فضای ذخیره سازی و زمان می‌باشد.

برای بهینه‌سازی عملیات استخراج ارز چیا و کاهش مصرف انرژی از روش Post) Proof-of-Spacetime) استفاده می‌شود. این روش در بستری امن و بدون به خطر انداختن شبکه انجام می‌گیرد.

این روش در مرحله اول، Proof of Space، از فضای موجود بر روی هارددیسک استفاده می‌کند.

مرحله دوم Proof Of timeبه محاسبه زمان مناسب برای به‌کارگیری این فضاهای خالی می‌پردازد.

به طور کلی برای استخراج این ارز دیجیتال با یک پردازنده گرافیکی معمولی و یک RAM چهار گیگابایتی کار شما انجام می شود. مهمترین موضوع برای استخراج چیا ( هارد دیسک قدرتمند ) می باشد.

همچنین گفته می‌شود حداقل ۲۱ سال زمان می‌برد تا تمام ذخایر استراتژیک XCH به پایان رسد.

ارز چیا در آینده:

این موضوع که بتوان با مصرف برق کم و هزینه مالی کمتر از مزایای بلاک چین استفاده کرد قطعا مورد توجه قرار خواهد گرفت و می توان تصور کرد فعالان حوزه کریپتو به سمت این ارز بروند و از طرفی با توجه به اینکه می توانید با در اختیار قرار دادن فضای خالی هارد دیسک خود توکن XCH بدست بیاورد. به نظر می رسد نود های این بلاکچین سریعتر از چیزی که پیش بینی شده به جایگاه قابل قبولی برسد.

در حال حاضر نمی‌توان درباره موفقیت رمزارز چیا در بازار اظهارنظر دقیقی کرد. اما با توجه به رویکرد این ارز و استقبال بالای پیش از شروع معاملات، احتمالاً می‌تواند به یکی از ارزهای مهم بازار رمزارزها تبدیل شود.شما می‌توانید با هر دستگاهی که در خانه دارید شروع به ماین چیا کنید. در نظر داشه باشید که سرعت پلات کردن هارد بسیار کند است و بهتر است از SSD استفاده نمایید.

یکی از مسائل عمده ای که باعث شده است خیلی ها در مقابل پیشرفت بیت کوین در جوامع گسترده از خود مقاومت نشان دهند موضوع مصرف انرژی و تاثیرات زیست محیطی آن است. شبکه چیا دقیقاً از همین موضوع استفاده کرده است و در صدد است تا این نگرانی بزرگ و مشکل کمبود تراشه در جهان را برای این ارز برطرف کند تا راه ها را برای پیشرفت بهتر و سریع تر آن هموار سازد.

منبع: chia.net

نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

تپ‌روت بیت‌کوین چیست و به‌ روزرسانی آن در چه مرحله‌ای است ؟

تپ‌روت چیست؟

تپ‌روت یک سافت فورک است،که اسکریپت‌های بیت‌کوین را برای افزایش حریم خصوصی و بهبود سایر عوامل مرتبط با معاملات پیچیده بهبود می‌بخشد در واقع تپ‌روت اجازه می‌دهد تا اجرای یک اسکریپت بیت‌کوین پنهان شود.

به‌عنوان مثال در صورتی که بیت‌کوین با استفاده از تپ‌روت خرج شود، می‌توان یک معاملهٔ همتا به همتا (peer to peer) یا یک قرارداد هوشمند پیچیده را در یک کانال شبکهٔ لایتنینگ (Lightning Network)، غیرقابل‌تشخیص کرد.

بدین صورت هرکسی که یکی از این معاملات را تحت‌نظر داشته باشد، چیزی جز یک معاملهٔ همتا به همتا نخواهد دید البته لازم به ذکر است که تپ‌روت کیف پول فرستنده و گیرنده را پنهان نمی‌کندو بدون تپ‌روت، هرکسی می‌تواند تراکنش‌هایی را که از این ویژگی‌های پیچیده استفاده می‌کنند، تشخیص دهد.

وضعیت فعلی به‌روزرسانی تپ‌روت بیت‌کوین:

۱۰ استخر برترBTC بر اساس میزان هش ریت، به‌روزرسانی تپ‌روت را تآیید کرده‌اند و جدیدترین استخر اضافه شده BTC.Topاست

برای فعال‌شدن این به‌روزرسانی۹۰ درصد از نرخ‌هش بیت‌کوین باید سیگنال بدهد و نرخ فعلی در حوالی۷۳ درصد قرار دارد.

صرافی بایننس روز دوشنبه با انتشار توییتی اعلام کرد بایننس پول(Binance Pool) سیگنال‌دهی برای به‌روزرسانی تپ‌روت بیت‌کوین را آغاز کرده است.

به گزارش ربات توییتری Taproot Signal، اولین سیگنال تپ روت بایننس پول در ارتفاع 683,878 اتفاق افتاده است.

صرافی بایننس

استخر F2pool و AntPool که بزرگ‌ترین استخرهای استخراج Bitcoin شناخته می‌شوند، در حوزه ماینینگ جزو اولین حامیان به‌روزرسانی Taproot بودند. SlushPool (دوازدهمین استخر استخراج برتر BTC)، اولین بلاک تراکنش‌های بیت کوین که سیگنال تپ‌روت را شامل می‌شد، استخراج کرد.

BTC.Top هم که به‌تازگی به جمع حامیان این به‌روزرسانی پیوسته است اولین سیگنال تپ‌روت را در ارتفاع 683,945 ارسال کرد.

BTC.Top قبلاً اعلام کرده بود که مراحل آزمایشی لازم برای اضافه‌کردن سیگنال تپ‌روت به بلاک‌های‌ماین شده را تکمیل کرده است.

وب‌سایتTaproot.watch نشان می‌دهد که در دوره سختی استخراج فعلی، در چند نوبت حداقل ۱۰ بلاک متوالی برای تپ‌روت سیگنال داده‌اند.اما با توجه ۱۹۰ بلاکی که تاکنون سیگنال نداده‌اند، احتمال فعال‌شدن Taproot در دوره سختی استخراج فعلی پایین است.

این ۱۹۰ بلاک،۹درصد از کل بلاک‌های این دوره هستند و اگر تعداد آن‌ها به۲۰۲برسد اجرای به‌روزرسانی به دوره بعدی(حدودا۱۱روز دیگر)موکول می‌شود.

بروزرسانی زمانی اجرایی می‌شود که ۹۰ درصد از ۲۰۱۶ بلاک استخراج شده، در یک دوره سختی استخراج(difficulty epoch) سیگنال بفرستند

برای این‌که تپ‌روت در ماه آبان اجرا شود، شرط فعال سازی آن باید تا قبل از ۲۰ مرداد فراهم شود.

اگر این اتفاق رخ دهد، شاهد صورت گرفتن مهم‌ترین فرآیند بهبود پروتکل بیت کوین در ۴ سال اخیر خواهیم بود.

منبع: cointelegraph

نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

روشن شدن چراغ قرمز ماینر

چراغ قرمز ماینر

در این مقاله سعی در آموزش عیب یابی و پیدا کردن منشا چراغ قرمز ماینر داریم. پس با ما همراه باشید

روشن شدن چراغ قرمز ماینر , علت های مختلفی دارد و به طور کلی اگر بخواهیم تعریف کنیم که چراغ قرمز ( Fault) برای چه است؟ این است که یک یا چند ایرادی وجود دارد.

چراغ قرمز ماینر
روشن شدن چراغ قرمز Faultهشبرد ماینر

مهم ترین علت روشن شدن چراغ قرمز ماینر

 • دمای بالاتر از استاندارد
 • پایین بودن دور فن یا سوختن فن های ماینر
 • ایراد در فن پاور ماینر
 • قطع شدن و وصل نشدن به استخر ماینر
 • خراب شدن یا قطع شدن یا نیم سوز شدن هش برد ها

بیایید یک بررسی کلی روی علت های مذکور داشته باشیم.

دمای بالاتر از استاندارد

یکی از علت های روشن شدن چراغ قرمز ماینر , بالارفتن بیش از حد دما است که میتواند مربوط به دمای محیط باشد یا کم کاری فن ها

نبود تهویه مناسب هم میتواند باعث بالا رفتن بیش از حد ماینر میشود…. به طور کلی یادتان باشد که گرما یک سم و دشمن بزرگی است برای دستگاه های الکترونیکی حال چه میخواهد ماینر باشد چه دستگاه دیگری!

مثلا اگر ماینر را در اتاقی قرار بدید که راه خروجی برای هوای گرم تولیدی دستگاه نباشد , دمای هوای آن اتاق به صورت صعودی بیشتر و بیشتر میشود و این گرما میتواند به ماینر آسیب بزند و عمر این دستگاه را کم کند.

به فکر راهی برای خروج هوای گرم تولیدی دستگاه و تهویه هوای محیط ماینر باشید

پایین بودن دور فن

این هم یکی از مهم ترین علت های روشن شدن چراغ قرمز ماینر است.

شما میتوانید به صورت اجمالی و کلی با شنیدن یا نزدیک نگه داشتن دست خود به فن ها , این کم بودن دور فن را تشخیص بدید و یا با مراجعه به Interface و دشبورد دستگاه (با مراجعه به آی پی هر دستگاه) و قسمت Status بخش Fans به مقدار دور فن ها پی ببرید

عددی که مشاهده میکنید عدد RPM یا تعداد دور بر دقیقه است که اگر در بازه 3000 تا 6000 باشد مشکلی نیست

اگر خارج از این بازه بود یعنی مشکلی وجود دارد و فن باید عوض شود !

برای خرید فن میتوانید به بخش فروش فن ماینر مراجعه کنید.

جهت خرید فن ماینر کلیک کنید

قطع شدن یا وصل نشدن به استخر

از علت های دیگر روشن شدن چراغ قرمز میتوان به این اشاره کرد که دستگاه ماینر به استخر متصل نیست.

این میتواند اشکال از اینترنت باشد یا اشکال از استخر ماینر باشد , شاید استخری که انتخاب کردید با آی پی ایران مشکل دارد.

به هر حال در اتصال ماینر به استخر اشکال وجود دارد و این مورد باید رفع شود.

قطع شدن یا خراب شدن هشبرد ها

در ماینر ها به خصوص ماینر ها جدید مثل M21 M20 یا غیره این مشهود است که اگر هش برد ها مشکلی داشته باشند (خراب شدن چیپ ست ها یا خراب شدن نصف چیپ ست ها یا غیره) در بخش Status دستگاه ماینر مشخص است.

چیپ ست های سالم با O و چیپ ست های خراب با X نمایش داده میشوند

عموما بهترین راه برای رفع مشکل خرابی هش برد , تعویض هش برد می باشد .

جهت ورود به بخش قطعات ماینر کلیک کنید

جهت خرید هش برد های ماینر های سری S9 کلیک کنید

نوشته شده در 2 دیدگاه

مصرف برق ماینر چند امپر است

مصرف برق ماینر چند امپر است ؟ چند تا ماینر میتوانیم قرار بدیم ؟ ماینر چه مقدار برق مصرف میکند؟

ای دسته سوالات برای کسانی که قصد دارند در این عرصه وارد شوند بسیار است…

[این مقاله آپدیت و بیشتر میشود]

پیدا کردن آمپر کنتور برق محل

در زمینه برق و ماینینگ قبل از خرید دستگاه ها ما به یک سری اطلاعات و دانسته های اولیه نیاز داریم.

از اولین اطلاعات آن این است که بدانیم در محلی که برای نگهداری و کارکردن ماینرها در نظر گرفته ایم چه نوع برق با چه میزان آمپری Amper دارد.

شما می توانید روی فیوز کنتور محل خود را نگاه کنید.

کنتور ها به صورت تک فاز و سه فاز موجود هستند و بر روی فیوز ها و کلید ها با نشان حرف Aیا B یا C انگلیسی و عدد بعد آن میزان آمپر مشخص شده است.

مصرف برق ماینر چند امپر است

به فرض مثال اگر روی فیوزی نوشته باشه B25 یعنی برق آن کنتور 25 آمپر شدت دارد. یا C15 یعنی 15 آمپر شدت دارد.

اگر هم کنتور ۳ فاز باشد یعنی ۳ عدد ۲۵ آمپر بر روی هر فاز دارید.

راه دیگر این است که به فیش برق ماهیانه خود مراجعه کنید.

محاسبه میزان آمپر مصرفی دستگاه

برای محاسبه میزان برق مورد نیاز صرفا نباید مصرف ماینر را در نظر گرفت بلکه باید میزان مصرف روشنایی، لوازم خنک کنندگی محیط و فن های خروجی و کلا دستگاه های دیگر (هر چه مصرف کننده است) را هم در نظر گرفت.

روش محاسبه برق زیاد عمل ساده ایی است و شما می توانید مصرف برق دستگاه خود به اصطلاح وات (یا Watt یا توان یا power) دستگاه خود را در مشخصات کاتالوگ یا اطلاعات چسبیده و یا حک شده بر پشت محصول یا اطلاعات موجود در اینترنت به دست بیاورید.

در اینجا ما به عنوان مثال یک مصرف کننده ۱۵۰۰ وات را در نظر می گیریم.

W = V * I یا به بیان دیگر توان مساوی است با ولتاژ ضرب در آمپر (شدت جریان)

اکنون باید میزان آمپر مورد نیاز دستگاه یا مصرف کننده را بسنجیم که کافیست مقدار وات (W) را تقسیم بر ۲۲۰ که ولتاژ شهری ایران میباشد کنیم که میشود 6.8 آمپر و رند به بالا میکنیم یعنی حدودا 7 آمپر

میتوانید از ماشین حساب زیر هم استفاده کنید.

جهت ورود به ماشین حساب کلیک کنید

به فرض مثال اگر محلی داشته باشیم که فیوز ۲۵ آمپر داشته باشد و هیچ وسیله برق دیگری از آن فیوز استفاده نداشته باشد ما می توانیم ۳ عدد ماینر یا مصرف کننده یا دستگاه ۱۵۰۰ واتی در آن محل روشن کنیم که معادل ۲۱ آمپر می شود

۴ آمپر باقی مانده را می توانیم برای روشنایی محیط یا خنک سازی یا کار های دیگر در نظر بگیریم.

یک مثال دیگر:

ماینر S9j به مقدار 1350 وات توان مصرفی دارد. چند آمپر برق نیاز دارد؟

با تقسیم کردن 1350 و 220 به عدد : 6.13 آمپر میرسیم.

نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

آموزش دانگرید دستگاه ماینر S9

روش دانگرید کردن s9

این آموزش دانگرید ماینر s9 برای تمامی سری های s9 اعم از S9 / S9i / S9k / S9j / S9se / S9hydro قابل استفاده است

سلام دوستان ماینرگانزی عزیز , در ادامه مقاله آپگرید دستگاه ماینر, در این مقاله سعی در آموزش چگونگی دانگرید کردن و بازگشت به حالت کارخانه را داریم.

پس با ماینرگانز همراه باشید….

چرا باید دانگرید کنیم؟

اگر موارد زیر را مشاهده کردید , باید دانگرید کنید.

 • روشن شدن چراغ قرمز ماینر و رفع نشدن آن پس از خاموش و روشن کردن
 • قطع شدن برق و خاموش شدن ماینر هنگام آپگرید کردن آن
 • مواردی مشابه که باعث روشن شدن چراغ Fault شده است
چراغ قرمز ماینر

در این صورت شما بایستی دستگاه را دانگرید کنید تا به حالت اولیه کارخانه برگردد

برای دانگرید کردن شما نیاز به ابزار زیر دارید:

 • کارت حافظه TF (همان SD card)
 • رم ریدر (کارت حافظه خوان)(اگر ندارید میتوانید با آداپتور از رم ریدر موجود در لپ تاپ خود استفاده کنید)
 • کامپیوتر یا لپ تاپ
 • پیچ گوشتی چهار سو

آموزش دانگرید کردن دستگاه ماینر Antminer S9

مرحله اول: دانلود فریم ویر ماینر خود

از طریق لینک زیر و انتخاب نوع دستگاه و نوع فریم ویر , فریم ویر کارخانه و نسخه اول را با توجه به توضیحاتی که مقابل آن نوشته انتخاب و دانلود کنید.

جهت ورود به صفحه دانلود کلیک کنید

مرحله دوم: ساخت TF Card ریکاوری

کارت حافظه را خالی کنید که هیچ فایل دیگری داخلش نباشد.

فایل فریم ویر دانلودی خود را اکسترکت و در داخل کارت حافظه کپی کنید.

دانگرید دستگاه ماینر s9

مرحله سوم: باز کردن و جدا کردن کنترل برد از ماینر

دانگرید ماینر s9

با بازکردن پیچ و پنجره فن خروجی , کنترل برد را از دستگاه خارج کنید.

کابل های دیتا و برق ATX را هم خارج کنید.

دانگرید ماینر Antminer s9

مرحله چهارم : تغییر جامپر و کارت حافظه

دانگرید ماینر

جامپر را روی JP4 SDcard قرار بدید .

حال کارت حافظه را در سوکت مخصوص TF Card قرار بدید.

کانکتور 6 پین ATX را متصل کنید و پاور را روشن کنید.

مرحله پنجم : روشن کردن

دانگرید دستگاه ماینر

کنترل برد را با اتصال کابل برق 6 پین روشن کنید.

صبر کنید تا حداقل 3 بار چراق قرمز و سبز (D3) چشمک بزنند.

چراغ قرمز ماینر
چراغ D3

بعد از چشمک زدن ها برد را خاموش کنید

جامپر را روی حالت اولیه و قبلی قرار بدید و کارت حافظه را خارج کنید.

کنترل برد را در جای قبلی قرار داده و دوباره دستگاه را راه اندازی کنید.

با رفتن به Interface دستگاه, فرکانس ها را چک کنید.

حال اگر خواستید آپگرید کنید: با کمک این پست میتونید این کارا انجام بدید.

نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

آموزش ساخت والت کاغذی

یکی از روش های امن نگهداری ارز های دیجیتال به صورت فیزیکی , ذخیره دارایی در کیف پول های کاغذی Paper Wallet ها هست که در این مقاله سعی در آموزش این کیف پول هارا داریم.

پس با ماینرگانز برای مقاله آموزش ساخت والت کاغذی همراه باشید …

والت چیست؟

والت در معنی یعنی کیف پول …

اول از همه باید یه کمی آشنایی داشته باشیم که والت چی هست و ادرس ها چی هستند, در حد چند کلمه میتوان والت را توصیف کرد:

کیف پول والت بیت کوین , نرم‌افزار، دستگاه سخت‌افزاری و یا تکه کاغذ paperی است که می‌توان از آن برای نگهداری(storing) ، ارسال (send) یا دریافت (receive) بیت کوین‌ یا هر ارز دیگری استفاده کرد.

این ابزار به‌شکل نرم‌‌افزار یا سافت ویر بر روی تلفن همراه و کامپیوتر شما نصب می‌شود و یا به صورت سخت‌افزار و فیزیکی مانند یک حافظه یا کاغذ در داخل جیب‌تان جای می‌گیرد.

کلید عمومی و کلید اختصاصی

در درون هر کیف پول بیت کوین،دو کلید وجود دارد: کلید عمومی (Public Key) و کلید خصوصی (Private Key)

هرکس برای ارسال بیت کوین باید تراکنش را با کلید خصوصی خود امضا و به شبکه ارسال کند. به این ترتیب، بدون اینکه نیاز به استفاده از نام و مشخصات هویتی در شبکه بیت کوین باشد، مشخص می‌شود که بیت کوین‌ها ز طریق کیف پول آن فرد ارسال شده‌ و فرد دیگری به دروغ این پیام را به شبکه نفرستاده است. داشتن کلید خصوصی به‌منزله مالکیت دارایی‌ها است و خصوصی است.

هرگز نباید کلید خصوصی (یا کلمات بازیابی) کیف پول خود را در اختیار فرد دیگری قرار دهید.

نودها (کامپیوترهایی که در شبکه بیت کوین تراکنش‌ها را تأیید می‌کنند)، امضای هر تراکنش را بررسی می‌کنند تا از درستی آن مطمئن شوند. اما چگونه شبکه می‌تواند بدون داشتن کلید خصوصی، از اعتبار امضای دیجیتال اطمینان حاصل کند؟ اینجاست که کلید عمومی به‌ کار می‌آید. با استفاده از کلید عمومی که افشای آن هیچ مشکلی ندارد، نودها می‌توانند بدون دیدن کلید خصوصی، از اعتبار امضای تراکنش اطمینان حاصل کنند.

به زبان بسیار ساده تر و مشابه با روش های سنتی امروزی:

همان‌طور که واریز پول به حساب‌های بانکی با شماره حساب یا کارت انجام می‌شود، در والت ها نیز چیزی به اسم “آدرس کیف پول” وجود دارد که اگر بخواهید بیت کوین دریافت کنید، باید آن را به گیرنده بدهید. و این آدرس همان Public Key هست.

باز هم تکرار میشود:

Private key را به هیچ وجه پخش نکنید !

کیف پول کاغذی یا Paper Wallet

یکی از ساده ترین و ابتدایی ترین روش ها برای ذخیره ارز های دیجیتال است که یک سری معایبی دارد و حسناتی. در مقابل شرایط بد نگهداری مقاوم نیست و نسبت به عوامل طبیعی مانند رطوبت، گرما و پوسیدگی آسیب‌پذیر است. که برخی با چاپ کردن روی صفحه استیل مثل پلاک کارد ! این مقاوم بودن رو حل میکنند.

مرحله اول: مراجعه به سایت

به لینک زیر بروید و در این وب‌سایت با حرکت‌دادن موس یا زدن دکمه‌های کیبورد کیف پول شما ساخته می‌شود. این کار را باید تا رسیدن پروسه به 100 درصد انجام بدید

جهت ورود کلیک کنید

مرحله دوم: مشاهده والت خود

آموزش ساخت والت کاغذی

1: کلید عمومی یا Public Key شما میباشد که پخش کردن آن ایرادی ندارد !

2: کلید خصوصی یا Private Key میباشد که کاملا اختصاصی است و اصلا نباید پخش شود!!!!

بالای هر کلید هم qr کد مخصوص آن است که برای اسکن به کار میرود

در این صفحه میتوانید دکمه Print را بزنید تا به صورت یک صفحه A4 پیرینت گرفته شود یا به بخش Paper wallet بروید که یک والت جدید به شما میدهد ولی با تصویر گرافیکی

آموزش ساخت والت کاغذی

Addresses to generate تعداد والت را نشان میدهد. 1 یعنی 1 والت ساخته شود.

میتوانید با زدن بر گزینه Print این والت را پرینت بگیرید یا به صورت Pdf تبدیل کنید.

این والتی که شما ساختید به عنوان یک Cold Storage می باشد !

چگونه از این والت استفاده کنیم؟؟؟

چندین راه هست برای استفاده از این والت که میتوان به import کردن این والت به نرمافزار BlockChain یا مای سلیوم Mycelium

1.جهت اضافه کردن به بلاک چین شما اول باید Blockchain را از گوگل پلی یا اپ استور دانلود کنید (برای اکثر کاربر های ایرانی فیلتر میباشد و باید از فیلتر شکن استفاده کنید) و Create Wallet بزنید و کلمات بک آپ را یادداشت کنید (حتما !!!!)

2 به بخش Addresses برید و Import Wallet را انتخاب کنید.

3 کد Secret یا Private Key را اسکن کنید. و میرسید به بخش Transfer کردن!

4 با زدن بر روی Transfer و send کردن , تمامی موجودی های موجود در والت کاغذی شما وارد والت blockchain شما میشود و البته مقدار کمی هم مبلغ کارمزد تراکنش (برای ماینر ها) کسر میشود.

این پروسه با کمی فرق در مای سلیوم ولی در بخش Cold Storage انجام میشود.

جمع بندی

این روش قبلا بسیار کاربردی و مفید بود ولی اکنون با توجه به گزارشات متعدد راجب نا امن بودن این روش , دیگر این روش توصیه نمیشود ! بلکه والت سخت افزاری مثل Ledger یا Trezor پیشنهاد میشود که بسیار امن هستند و راحت!

والت های لجر و ترزور در مجامع امنیتی بسیار پیشنهاد میشوند

جهت مشاهده کیف پول سخت افزاری لجر نانو اس کلیک کنید.

نظرات و پرسش های خود را درقسمت کامنت ذکر کنید.

آموزش ثبت نام دراستخر ViaBTC

اموزش برداشت از استخر Viabtc

نوشته شده در 13 دیدگاه

اموزش برداشت از استخر Viabtc

آموزش برداشت از استخر

استخر ماینینگ ViaBTC که در مقاله قبلی نحوه ثبت نام آن را آموزش دادیم در این آموزش سعی داریم به شما یاد بدیم که چگونه از استخر viabtc ارزدیجیتالی ماین شده خود را دریافت کنید.

پس با ماینر گانز همراه باشید…

توجه: جهت دریافت و withdraw کردن ارز دیجیتالی خود, نیازمند Google Authorization است. و باید این برنامه را به حساب viabtc خود اتصال و bind کنید.

… بعد از ساخت حساب در ViaBTC که در قبل آموزش داده بودیم … صفحه زیر برای شما نمایش داده میشود.

اموزش دریافت ارز از viabtc

در این صفحه به اصطلاح dashboard شما است و اطلاعات حساب خود را میتوانید مشاهده کنید.

آموزش برداشت از ViaBTC

در ادامه اموزش برداشت از استخر Viabtc , برای برداشت از ویا بی تی سی ، بعد از اینکه ماینرتان یا ریگتان آنلاین شد و بعد از گذشت مثلا 10 دقیقه ایی کار کرد، کوین‌هایی که ماین شده برای شما نمایش داده میشود.

برای مشاهده این کوین ها روی سربرگ دکمه “Asset” را کلیک کنید تا به صفحه موجودی ارز های خود بروید.

ارز خود را پیدا کنید و بر روی withdraw کلیک کنید .

اگرGoogle Authenticator را bind یا فعال نکرده باشید با صفحه زیر مواجه میشوید.

دریافت ارز دیجیتال از viabtc

از طریق SMS اقدام به فعال سازی 2fa نکنید! بلکه از Google Authenticator استفاده کنید.

ازدلایلی که که پیشنهاد میشود از sms استفاده نکنید , پیشگیری از مشکلات است.

استفاده از Google Authentication بسیار راحت است !

فقط حتما از کد بک آپی که در اول برنامه به شما داده میشود را حفظ کنید

ولی اگر اکانت خود را به Google Authenticator اتصال داده باشید این صفحه نمایان نخواهد شد!

حالا برای برداشت از ViaBTC ، اگر بخواهید ارزها و کوین هایی که ماین کرده‌اید را به یک والت دیگر انتقال دهید،Auto withdrawal یا برداشت خودکار رافعال سازی کرده و سپس آدرس کیف پول‌تان را وارد کنید.

حالا برای برداشت از ViaBTC اگر بخواهید به صورت مستقیم هم میتوانید به والت شخص دیگری کوین و ارز انتقال دهید که برای اینکار روی گزینه نارنجی رنگ Withdrawal یا برداشت که در تصویر مشخص شده  کلیک کرده و آدرس کیف پول گیرنده را وارد کنید.

اگر هم بخواهید به کیف پول خود ViaBTC هم کوینی انتقال دهید و از کسی ارز دیجیتال دریافت کنید، روی گزینه آبی رنگ Deposit یعنی واریز کلیک کرده و آدرس آن را برای شخص فرستنده بفرستید.

فروش و خرید ارزدیجیتالی با ماینرگانز

این امکان هست که بین کاربران خود viabtc امکان انتقال ارز دیجیتالی بدون کارمزد و سریع و آنی وجود دارد !

در بخش Transferاین امکان وجود دارد .

شما میتوانید به ماینرگانز , ارز های دیجیتالی خود را بفروشید یا بخرید. جهت خرید میتوانید به شماره زیر در واتس آپ در تماس باشید.

09124848975

امید وارم این آموزش به شما کمک های لازم را کرده باشد.

درصورت داشتن سوالی میتوانید در بخش کامنت ذکر کنید.