Posted on Leave a comment

تحلیل قیمت کابل آلومینیوم در بازار

عوامل تاثیرگذار در قیمت انواع کابل

با توجه به نگاه بازرگانان ، صاحبان معادن و تولیدکنندگان به صنعت دو فلز رسانای مس و آلومینیوم ، نوسان قیمت داخلی و بین المللی این دو ، یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر روند صعودی و یا کاهشی نرخ انواع کابل است. چراکه مهمترین مواد اولیه ساخت انواع کابل در دنیا یکی از از این دو است. بررسی ها نشان می دهد، در برهه های اخیر افزایش قیمت کابل آلومینیومی و قیمت کابل مسی ، ناشی از صعود قیمت مس و قیمت آلومینیوم بوده است.

از دیگر مواد اولیه قابل استفاده در کابل های برق ، مواد تشکیل دهنده عایق کابل هاست. نوسان قیمت این مواد نیز جزء جدائی ناپذیر تاثیرگذار بر قیمت کابل در این صنعت است.

قیمت انرژی هم دیگر عامل تاثیرگذار است. تجربه محققان بازار نشان داده است با افزایش قیمت جریان الکتریکی در دنیا در میزان و نحوه مصرف کابلهای برق نوسان ایجاد گردیده است.

تاثیر دیگر قیمت انرژی در هزینه سوخت در حمل و نقل و ترابری محصولات و خدمات مرتبط با صنعت کابل در دنیاست و موجب تغییر قیمت کابل می شود.

میزان مواد استفاده شده هم در تغییر قیمت کابلها اعم از کابل افشان ، کابل مفتول و کابل برق سه فاز بی تاثیر نیست به عنوان مثال عایقی که از ترکیبات XLPE استفاده شده بسیار گرانتر از عایقی است که از جنس PVC استفاده کرده است.

میزان مس یا آلومینیوم مصرف شده هم تاثیرگذار است. چکالی بکار رفته در حجم فلز استفاده شده به همراه کیفیت آن باعث تغییرات چشمگیر در نرخ یک کابل می شود

از دیگر عوامل تاثیر گذار بر قیمت کابل برق می توان به نرخ ارز، و سایر عوامل اقتصادی اعم از تورم، رکود، احتکار یا رونق تولید اشاره کرد.

نمودار روند نزولی قیمت آلومینیوم در 2018

همچنین قیمت کابل به نحوه عملکرد آن نیز بستگی دارد و از این جهت نیز متغیر است. این بدان معناست که برای کابلی که به شکل زیرزمینی مورد استفاده قرار گیرد حتما باید روکش ارمور (ضد خورندگی و جوندگی جانوران) استفاده شود و یا در صورتی که در مکانهای شیمیایی بکار برده شود باید غلاف سربی داشته باشد.

از این جهت گرایش متقاضیان اقتصادی خرید کابل، به سمت کابل آلومینیومی است که این به جهت پایین تر بودن قیمت آن در عین دارا بودن کیفیت مناسب است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *